איך עובדות מערכות מיזוג אויר?

מזגן, כידוע, כבר מזמן אינו מוצר מותרות. כמעט בכל בית יש אחד (או כמה), או שמתכוונים להתקין. במקומות עבודה, בקניונים ובמקומות ציבוריים אחרים פועלות מערכות מיזוג אויר. שוק המזגנים תוסס.

אז לטובת אלה שלא רוצים להרגיש שהם קונים "חתול בשק". להלן הסבר קצר על עקרונות פעולת המיזוג.

 

הפיזיקה של מערכות מיזוג אויר

התשובה לשאלה איך עובד מזגן בעיקרון מחולקת לשני עקרונות פיזיקליים.

מה שקורה במזגן, בדומה למה שקורה בכל מקרר ביתי, הוא תהליך מעגלי שבו מעבירים חום על ידי שינויים במצב הצבירה של נוזל קירור מיוחד (קרר). במזגן הביתי הקרר מתאדה בטמפרטורה נמוכה ובלחץ נמוך בחלל הבית ועל ידי כך סופג חום - ובעצם מקרר את החלל, בעוד שבחלק החיצוני הקרר מתעבה בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה ועל ידי כך פולט חום לאויר שמחוץ לבית. זו הסיבה שבתוך הבית קר וליד המנוע של המזגן  - חם.

 

אז איך עובד מזגן?

  1. גז בטמפרטורת החדר נכנס למדחס. שום הוא נדחס ויוצא בלחץ גבוה ובטמפרטורה גבוהה. (זה פיזיקה);
  2. אותו גז, שהוא עכשיו דחוס וחם, מוזרם דרך צינורות המעבה. המעבה מקרר את הגז באמצעות הזרמת אויר קר או מים קרים ואז הגז מתעבה והופך לנוזל;.
  3. הנוזל יוצא מהמעבה ועובר דרך שסתום התפשטות ואז יורד הלחץ;
  4. הנוזל מתאייד והופך לגז במאייד, עקב ירידת הלחץ. התאדות הנוזל סופחת חום על פי העיקרון המפורט למעלה, והאויר בסביבה מתקרר.
  5. הגז, שהוא עכשיו בטמפרטורת החדר, נכנס למדחס, וחוזר חלילה.

 

קצת על הקררים

נוזלי הקירור של המזגנים השתנו במרוצת השנים. בתחילה השתמשו באמוניה בשל נדיפותו, אך זה כידוע גז קטלני והיה מסוכן מאוד במקרה של דליפות. לאחר מכן עברו לשימוש בגז פריאון (CFC) אלא שזה התברר כמזיק לסביבה וכתורם מהותי להגדלת החור באוזון. בשנים האחרונות החלו לפתח קררים מסוג חדש, שיהיו יותר ידידותיים לסביבה, כגון HFC, והכוונה היא שבסופו של דבר יעבור לשימוש הגזים במבנה של HCFC אשר אינם פוגעים כלל וכלל בשכבת האוזן.

 

ייעוץ מקצועי ללא תשלום:
1-700-500-300
תקנון אחריות
לתקנון לחץ כאן
אמנת השירות
אנחנו מחוייבים לסטנדרטים אחרים של שרות