חיפוש

מזגן 1 כ"ס – מה הקשר בין סוס ומזגן?

רצף המילים "מזגן 1 כ"ס" או "מזגן 2 כ"ס" מצלצל מוכר בדרך כלל, גם אצל אלו שלא מבינים הרבה במכונאות. השימוש בביטוי כח סוס לתיאור עוצמה של מנוע, מקובל גם בתחום הרכב והרכבות אבל עבור רוב האנשים הוא לא ברור. מה המשמעות האמיתית של "כח סוס" ואיך השתחל הסוס אל עולם המכונאות?
בסוף המאה ה-17 נולד מנוע הקיטור הראשון, שהפך לציון דרך משמעותי במהפכה התעשייתית. במהלך השנים הוא השתכלל בעזרתם של כמה ממציאים חשובים כמו תומאס סייוורי וג'יימס ואט ושולב בהמשך ברכבות וברכבים. על מנת להמחיש לאנשים את עוצמת פעולתו של המנוע החדש, השתמשו המפתחים שלו בתיאור היכולת של סוס להרים משא כבד, מכיוון שזו היתה הדוגמא המוחשית ביותר באותה תקופה.

היחס המדעי המתאר את עוצמת כוחו של סוס ביחס ליחידת הספק של מנוע מוגדר בכמה דרכים:

  1. יחידה אחת של כח סוס שקולה למנוע שיכול להניף שבעים וחמישה קילוגרמים לגובה של מטר אחד בתוך שנייה בודדת.
  2. יחידה אחת של כח סוס שווה ל-746 ואט או ביכולת נשיאה של סוס שוות ערך ל- 33,000 ליטרות בדקה אחת. מכאן כבר אפשר להבין שיכולת החישוב של כח סוס בכלי המדידה המוכרים לנו כיום, היא לא כל כך מעשית ואכן היא נותרה יחידת מדידה לא מדויקת ופחות מקובלת בקרב אנשי המדע.

אם כך, איך זה שאנחנו עדיין משתמשים בביטוי "מזגן 1 כ"ס" או "מזגן 2 כ"ס" לתיאור עוצמתו של מזגן? ובכן, זהו כנראה כוחו של הרגל. בתחילת דרכה, שאלה תעשיית המזגנים מתעשיית הרכב את מידת כח הסוס לתיאור עוצמת המנועים של המזגנים וכך זה נשאר עד היום. מכונאים מקצועיים מודעים למשמעות של הפער הקיים - לחוסר היכולת של המידה הזו לתאר בצורה מדויקת את עוצמת המזגן, אבל היא עדיין רלוונטית. היא טובה לתיאור כללי של הספק של מנוע, לדוגמא, מזגן 2 כס הוא בעל עוצמה כפולה מזו של מזגן 1 כס, מזגן 1.5 כס הוא בעל עוצמה גדולה ב-20% מזו של מזגן 1.25 כס וכו'.

במפרט הכללי של המזגן ניתן למצוא בנוסף לכח סוס, יחידות מידה אחרות כמו ואט, BTU/H, CFM, ומגוון מידות נפח של הרכיבים השונים. עוצמת המזגן צריכה להתאים לשטח שבו הוא מותקן - לחללים גדולים ומפוצלים יותאמו מזגנים בעלי הספק מנוע חזק ובחללים קטנים מספיקים מזגנים בעלי הספק מנוע נמוך יותר. חשוב לעשות התאמה טובה של המזגן לצרכים של הלקוח, משום שהיא תורמת לחיסכון בחשמל ולשימוש יעיל.

באתר של טורנדו תוכלו למצוא מגוון דגמים של מזגנים מומלצים כמו מזגן עילי או מזגן נייד. בנוסף, אם אתם מעוניינים בהתקנת מזגן מיני מרכזי או מזגן מולטי, או אפילו חושבים על ללכת עם הטכנולוגיה החדשנית של טורנדו ולהתקין מזגן אינוורטר, צרו קשר עם המומחים שלהם, ויחד איתם תוכלו לבחור את המזגן האיכותי והחסכוני ביותר עם אחריות מלאה.

רכישת מזגן
שירות לקוחות