חיפוש

מזגן מיני מרכזי - היום זה לא מה שהיה פעם

שנת 2018 עומדת בסימן 70 שנות עצמאות למדינת ישראל. כל מי שמביט אחורה לא יכול שלא להתפעל ולהתפעם מכמות השינויים שחלו בכל תחומי החיים. החיים היו כל כך שונים אז, וצריך לזכור שהרבה מהדברים שמאפיינים את חיינו כיום, דברים שאנו לא יכולים בלעדיהם, לא היו כלל קיימים לפני כמה עשורים.

קחו לדוגמה מיזוג אוויר

המצאה אחת ששינתה את פני החברה האנושית המערבית לבלי הכר.
כיום אנו יכולים לבחור בין מזגן מיני מרכזי, מזגן נייד, מזגן מולטי, מזגן אינוורטר ועוד; בקיצור, "צרות טובות".
עד תחילת המאה ה - 20 אנשים התמודדו עם החום באופן מאד פשוט - הם הזיעו. ניסיונות לקרר בתים ואולמות בקיץ ידועים לנו מזה אלפי שנים, עוד ממצרים העתיקה. הם כללו רעיונות כמו אוורור דרך בדים ספוגי מים - שיטה שעדיין בשימוש באזורים נרחבים - ועד לרעיונות הזויים כגון אותו קיסר רומאי שבנה לעצמו הר קרח ליד הארמון. אף אחת מהשיטות הללו לא הייתה יעילה במיוחד, ובהרבה מקרים הצריכה שימוש נרחב בעבדים.
השינוי הגיע בתחילת המאה ה - 20, והתאפשר תודות לתגלית אדירה אחרת - החשמל, ובעיקר המצאת המנוע החשמלי על ידי ניקולה טסלה. אז התחילו להגיע לשוק מיזוג האוויר מאווררים חשמליים.
בשנת 1902 המציא בחור אמריקאי צעיר בשם וויליס קארייר את מערכת מיזוג האוויר הראשונה, שלמעשה מהווה את הבסיס לכל מערכות מיזוג האוויר עד היום. המערכות הראשונות היו גדולות ומסורבלות ויועדו בעיקר למקומות עבודה ולאולמות ייצור כמו למשל בתי דפוס ואולמות קולנוע. שנים מאוחר יותר אנשים עדיין נהגו לנהור לבתי קולנוע בקיץ משום שרק הם היו ממוזגים; כך התחילה דרך אגב תופעת שוברי הקופות של הקיץ,.
בשנות ה - 30 של המאה ה - 20, מיזוג האוויר התפשט בארצות הברית אל חנויות כלבו, רכבות ומשרדים, ותרם בכך תרומה ענקית לעליית פריון העבודה בכל ענפי המשק. החדירה של מיזוג האוויר הביתי למגורים הייתה איטית יותר: בסוף 1965, רק ל - 10 אחוזים מהמשפחות בארה"ב היה מזגן; משפחות במדינות הדרום (מדינות "רצועת השמש") הסתפקו בשינה על המרפסת בחודשי הקיץ. ב - 2007, המספר כבר עלה ל - 86%. לתופעה זו היו השלכות דמוגרפיות עצומות בכך שערי חגורת השמש, שהיו בלתי נסבלות בקיץ, הפכו למקומות אטרקטיביים יותר לחיות ולעבוד בהם. (עמק הסיליקון כבר אמרנו?)

ומה בישראל?

ישראל היא "מעצמת שמש". לא צריך את ההתחממות הגלובלית כדי להרגיש שישראל חמה. אנחנו ממש על קצה המדבר. אם עד לפני שנים לא רבות מזוג אוויר לסוגיו היה בגדר מותרות, היום זה כבר לא המצב. קשה לדמיין חיים בישראל בלי מיזוג, בבית במקום העבודה, ברכב, ברכבת, בכל מקום. זה אינו מוצר מותרות אלא צורך אמיתי, בריאותי, כלכלי….
כדאי לכל אחד להשקיע מחשבה על המיזוג האופטימלי לצרכיו. זה יכול להיות מזגן עילי, מיני מרכזי, מזגן נייד, מזגן אינוורטר וכיוצא באלה. לכל צורך יש את המזגן המתאים לו.

רכישת מזגן
שירות לקוחות