חיפוש

מזגן מיני מרכזי או מזגן מולטי - איך נדע? | חלק א

לא צריך להיות מגיד עתידות כדי לדעת שהקיץ הולך להיות חם. השאלה, לאור התחזיות שפורסמו עד עתה, איננה האם יהיה חם, אלא עד כמה יהיה לוהט.
את מזג האוויר אי אפשר לשנות, אבל אפשר בהחלט להתכונן אליו.
תופעת ההתחממות הגלובלית יצרה מודעות רחבה לנושא של מיזוג אוויר, בידוד, בניה מבודדת, הצללה וכו'. אז מלבד החלטה על שתייה מרובה כדי למנוע התייבשות, צריך להתחיל לחשוב על מיזוג אוויר.

איך לבחור מזגן?

ראשית, לא להיבהל. הטיפים בהמשך אולי נראים כמו התעסקות מרובה אבל התוצאה בהחלט שווה את המאמץ הראשוני. אף אחד לא רוצה "להיתקע" עם מערכת מיזוג דירתית בלתי מספקת - חלשה מדי, יקרה מדי, רועשת מדי, מסובכת מדי…
המודעות לנושא, יחד עם כמות הפרמטרים שכדאי לקחת בחשבון, הביאו למצב שרצוי להתייעץ עם יועץ מיזוג אוויר מומחה.
אז לפני שמתלבטים בין מזגן מיני מרכזי, מזגן מולטי או כל סוג אחר, צירפנו רשימת פרמטרים רלוונטיים בבואנו להתייעץ ולשקול רכישת מזגן.

נתוני הבניה

* ממדי החלל הממוזג

נפח הדירה \ הבית כולל את שטח הדירה, גובהה, ומספר החדרים. אלה הם נתוני הבסיס להחלטה על עוצמת המזגן העילי או המיני מרכזי. תפוקת המיזוג צריכה להתאים לגודל ונפח הדירה או הבית. לא כדאי שהמזגן יהיה קטן מדי - ויתאמץ וירעיש יותר מדי - ולא גדול מדי - כי חבל על החשמל. לדירה גדולה יחסית, או לבית פרטי צמוד קרקע, יתאים מזגן מיני מרכזי; לדירה קטנה יותר אולי מזגן עילי.

* קומת מגורים

המרחק מהקרקע ומהגג משפיע על הטמפרטורה הממוצעת של הדירה. לדוגמה, הטמפרטורות בדירת גג עלולות להיות קיצוניות יותר, כלומר גבוהות יותר בקיץ ונמוכות יותר בחורף.

* כיווני הדירה (כיווני אוויר ושמש)

דירה בעלת כיוון דרומי-מזרחי מקבלת הרבה יותר אור וחום מאשר דירה עם כיוון צפוני-מערבי.

* בידוד הדירה \ הבנין

הבניה המודרנית לוקחת כיום בחשבון את נושא הבידוד וישנם תקנים לבניה מבודדת. בבתים ישנים יותר חשוב לדעת האם הבניה היא מבלוקים רגילים או מבלוקים מבודדים למשל. לנתון זה תהיה גם השפעה על דרישות המיזוג, כלומר על סוג וגודל המזגן.

* טמפרטורת הדירה, גם בקיץ וגם בחורף

לכל הפרמטרים שהוזכרו לעיל יש חלק בקביעת הטמפרטורה הממוצעת של הדירה בעונות השנה השונות. בנוסף, יש לקחת בחשבון את אזור האקלים של הדירה \ הבנין. יש הבדל גדול מבחינת מיזוג האוויר בין אזורים לים ליבשים, בין אזורים קרים לחמים וכל השילובים ביניהם. דרישת המיזוג הן למעשה נגזרת מנתונים אלה.

הפרמטרים הללו הם רק חלק אחד מתוך מארג של נתונים ושיקולים. בחלק ב' נפרט עוד.
בהצלחה!

רכישת מזגן
שירות לקוחות