חיפוש

מזגן מולטי - מנוף לצריכת אנרגיה חכמה - חלק ב

כמו שהבטחנו בחלק א', כדי לעזור לכם להיות בעניינים הבאנו' כמה תשובות קצרות לשאלות קשות בנושא של מיזוג אוויר.

האם המזגן שלי גורם להתחממות כדור הארץ?

זה מורכב.
גזי HFC מהווים רק חלק קטן מכלל פליטת גזי החממה, אבל הם לוכדים חום אלפי מונים יותר מאשר גזי CFC שאותם הם החליפו. החדשות הטובות הן שאם למשל מזגן מולטי שקניתם עובד כמו שצריך, הוא לא ישחרר HFC לאוויר. חלק מגזי HFC משוחררים במהלך תהליך הייצור, או כאשר המזגן או המקרר שלכם דולפים, או כאשר אתם זורקים אותם. 

אז אפשר להשתמש במזגן ללא רגשות אשמה?

כדי להימנע מרגשות אשמה צריך להתנהג בחכמה. בארה"ב למשל, שם לכמעט 90% מהאוכלוסייה יש מזגנים, הזמינות של מיזוג האוויר אפשרה למתכנני הבתים להסתמך על טכנולוגיות חימום וקירור, וכך הם תכננו בתים פחות חסכוניים באנרגיה, מה שהביא לצריכת יתר של מיזוג או חימום כדי להגיע לטמפרטורה הרצויה. כל מיזוג האוויר הזה משחרר כ - 100 מיליון טונות של פחמן דו חמצני מדי שנה רק בארה"ב! אז גם אם אתם מתגוררים בבית ישן יותר שלא מתוכנן כבניה חכמה דאגו שיהיה לכם מזגן מיני מרכזי שהוא חסכוני וכך לתרום את חלקכם.

מה עושים בקשר ל - HFC?

נציגים מאותן מדינות שניהלו משא ומתן על הסכם פריז נפגשו בווינה כדי לדון בתכנית להוצאה הדרגתית של HFC משימוש. ההסכם הוא תיקון להסכם מונטריאול המפורסם, שעסק גם הוא בגזים המזיקים לשכבת האוזון. ההסכם רחוק מלהיות אופטימלי ויש הבדלים רבים בגישות בין המדיניות של מדינות מפותחות למדינות מתפתחות, אבל אין ספק שזהו צעד בכיוון הנכון.

אבל כל כך חם! האם אצטרך לוותר על המזגן שלי?

התשובה הקצרה היא לא.
התשובה הארוכה היא שיש מאמצים ניכרים לפיתוחים מתקדמים בתחום משום שזהו אינטרס כלל עולמי. מיליארדים כבר הושקעו בחיפוש אחר חומרים חליפיים לאלו הנחשבים מזיקים ומחממים, כמו גם בטכנולוגיות חדשות כגון פאנלים סולריים ומקורות אנרגיה חלופיים אחרים.
ברמה הארצית מתקיימים מהלכים לניסוח נהלים חדשים בכל מה שקשור לבניה חכמה - למשל בניה מחומרים מבודדים אשר ינמיכו את השימוש במזגנים, מדיניות עירונית חכמה בנושאים כגון הצללה, חומרים אלטרנטיביים לסלילת כבישים ומדרכות, ועוד ועוד.

מה עוד אפשר לעשות באופן אישי?

צריכה חכמה פירושה שימוש אופטימלי במזגן. לא להגזים לאף כיוון, לקחת בחשבון גורמים נוספים כגון כיווני חלונות, שעות שמש, שעות צריכה וכו'. כדאי להשקיע במערכות חדישות וחכמות יותר אשר משולבות במערכות כמו במזגן מולטי, מזגן מיני מרכזי, ובכל מערכת מיזוג דירתית מודרנית. (רק לשם הדגמה, המזגנים של היום משתמשים רק כמחצית כמות החשמל מאשר בשנות ה - 90.).

לסיכום:

את הזקן החכם כבר הזכרנו? " אין סיבה לדאגה, אבל יש סיבה לתשומת לב…"

רכישת מזגן
שירות לקוחות